Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Parkinson Hastalığı

PARKİNSON HASTALIĞI Parkinson Hastalığı Nedir? — Parkinson hastalığı hareket sistemimizi etkiliyen bir beyin rahatsızlığıdır. Zamanla ilerleyerek diğer beyin fonksiyonlarını da kötü yünde etkileyebilir. Örneğin öğrenme ve hatırlama gibi.   Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir? — İlk başlarda daha yumuşak belirtiler gösterir. Belirtiler, hastalığın ilerlemesi birlikte günlük yaşamsal ..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hipertansiyon

Yüksek Tansiyon Hipertansiyon sürekli anormal derecede yüksek olan kan basıncıdır. Tansiyon atardamarlarınızdaki kanın basıncıdır. Kan dolaşımı, içerisindeki basıncın sürekli olarak değiştiği kapalı bir sistemdir. Kalp dışarıya kan pompaladıkça her kalp atışı kasılma yüksekliğinde sistolik basınç denilen bir doruk noktasına yükselir. Daha sonra kalp atışından hemen önce ulaştığı diastolik basınç d..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Diyabet

Diyabet nedir? Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılamaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumu olarak tanımlanan diyabet ciddi bir halk sağlığı sorunu olarak nitelendiriliyor. Diyabetin iki ayrı tipi var: "Tip 1" ve "Tip 2"; "Tip 1" diyabet insülin hormonu eksikliği sonucu meydana geliyor. Sıklıkla çocukluk ve gençlik çağlarında başlı..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Çocuklarda Şaşılık (Strabismus)

Çocuklarda Şaşılık (Strabismus) Şaşılık nedir? Şaşılık, gözleri farklı yönlere bakması ve/veya tek bir noktaya odaklanamaması durumudur. Bir göz bazen veya her zaman yukarı veya aşağı ya da yukarı ve dışarı açıktır. Şaşılık genellikle erken çocukluk döneminde başlar ve kısa sürede tedavi edilmezse yetişkinliğe kadar sürebilir.Görme (vision) ‘nin gerçekleşmesi için normalde aynı anda tek..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Alzheimer Hastalığı (Demans-Bunama)

Alzheimer hastalığı ve Demansın diğer türleri Yaşlandığımızda birçoğumuzun unuttuğu şeyler olur. Alzheimer’sanız ya da demansın başka türlerinden bir hastalığınız varsa, unutkanlıklarınız ileri derecede artmaya başlar, bu belirtiler zamanla daha da kötüleşir. Bu durum hem Alzheimer’ lı kişi için hem de onunla  ilgilenen ve yaşayanlar için çok büyük bir sıkıntı olabilir.  Alzheimer hasta..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Uçuk Nedir

Uçuk nedir? Uçuklar sıkıntı vericidir ve ağrılı olabilirler. Yakalaşık bir hafta sonra iyileşirler. Ancak genelde belli bir zaman sonra tekrar çıkar. Ağır vakalar için faydalı mutlaka tedavi gerekir.. Uçuklar, dudaklarınızda ve ağzınızı etrafın görülen kabartılardır. Bunlara herpes simpleks denilen bir virüs neden olur. Uçuklar bazen herpes labalis ya da fever blisters olarak adlandırılırlar. Bu uçuk tipleri..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.