Sitemizden Sağlık Makaleleri.

Metabolik Sendrom

Metabolik Sendrom Metabolik Sendrom, insülin direnci ya da X sendromu olarak ta adlandırılır. Hastalık değil, bir hastalık grubudur.Bu hastalık grubu obezite, yüksek tansiyon, yüksek kan şekeri ve yüksek trigliserid problemlerini ihtiva eder. Bu hastalık grubunun bulunması tip 2 diayabet hastalığına ve diğer kalp hastalıklarına maruz kalma riskini artırır. Kilonuzu, kan şekerinizi, kolesterol ve trigliserid miktarınızı kontrol altında tutmak, uzun yaşa..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Hepatit C Nedir

Hepatit C, Hepatit C virüsünün vücuda alınması ile oluşan, karaciğeri etkileyen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Hepatit C enfeksiyonu yaşamınızı birçok yönde olumsuz etkileyebilir. Çoğu zaman tesadüfen saptanan karaciğer enzim yüksekliğinin nedeni araştırılırken saptanabilir, hiçbir belirti görülmeyebilir. Son dönem karaciğer yetmezliği tablosu ile ortaya çıkabilir. Bulaşma Yolları: Hepatit C..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Crohn Hastalığı

Crohn Hastalığı Crohn hastalığı bağırsakların enflamasyonu ile seyreden bir hastalıktır.  Genellikle ince barsak, kalın bağırsak yada her ikisini de tutabilir, ama sindirim sisteminde yemek borusundan anüse kadar herhengi bir yerde de lokalize olabilir. Hayat boyu süren alevlenmeler ve düzelmelerle seyreden bir hastalıktır. Bazen hastalığın bulguları olur bazen de olmaz. İnflamatuar bağırsak hastalıkları olarak bilinen 2 önemli hastalıktan biris..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Sinüzit

Sinüzit Burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasına sinüzit adı veri­lir. Sinüsler bir delik aracılığı ile burun içine açılır. Buruna açılan bu delikler sinüs­lerin havalanmasını da sağlar. Sinüslerin ses oluşumunun sağlanması, solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtılması ile zararlı partiküllerin tutulması gibi gö­revleri vardır. Sinüslerin içini dö..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Modern Çağın Göçebeleri

Hacılar gidecekleri yerleri önceden seçerler ve yaşam programlarını buna göre ayarlarlar. Bunların bir “yaşam projesi” bütün bir “yaşam planı” tarafından yönlendirildiklerini söyleyebiliriz. Öte yandan göçebeler imgelemlerinde bir sonraki konaklama alanından ötesine pek ulaşamazlar. Yaşam planlarından anlam çıkarmaya zorlandıklarında gelecekten çok geçmişe bakmayı yeğler, (g..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.


Yaşam Kaynağımız SU

Hayatımızın Olmazsa Olmazı: SU Yetişkin bir bayanın günde 2,7 lt , erkeğin 3,7 lt sıvı alması önerilmektedir. Su, insan yaşamı için oksijenden sonra gelen en önemli öğedir.İnsan yemek yemeden haftalarca canlılığını sürdürebilirken susuz anca birkaç gün yaşıyabilir.Kanın %92’si,kemiklerin %22’si,beynin ve kasların %75’i sudur.Hücrelerin yaşamsal faaliyetleri,vücüt fonksiyonlarının yerine ge..


+ Devamını Okuma İçin Lütfen Tıklayın.